Vína od George Wolski

Aktuality

Vína od George Wolski 14.12.2022

Vína od George Wolski

Vinařství Khashmi se nachází v Gruzii – hlavním městě Tbilisi. Městě, do kterého turisté zavítají nejenom kvůli jeho kultuře a dobrému vínu, ale také kvůli vstřícným obyvatelům, kteří i svého nepřítele pohostí stejně jako by to byl jejich přítel. Mezi lidmi nedělají rozdíly a jsou nesmírně laskaví. Nedílnou součástí jejich životů jsou lidové písně a víno, které si předávají z generace na generaci. 

George Wolski, vinař srdcem i duší, vlastní vinice zhruba 35 km od Tbilisi, ve vesnici Khashmi, kde roste jeden z nejlepších Saperavi. Proto je to víno s chráněným označením původu (PDO). 

Má tak dlouhou historii, že tam vzniklo i mnoho mýtů. V Gruzii je dvacet vín s chráněným označením původu. Každé z nich má název podle svého původu. Například Mukuzani, Kindzmarauli, Napareuli, všechna se vyrábějí z hroznů Saperavi, ale Saperavi se u těchto vín neuvádí. Khashmi získalo PDO teprve před několika lety, ale ještě předtím bylo Saperavi Khashmi po desetiletí či staletí považováno za jedno z nejlepších gruzínských vín. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi malou vesnici, bylo víno poměrně nedostatkové. Někteří lékaři předepisovali toto víno svým pacientům na několik nemocí, někteří říkali pacientům, že by měli vypít skleničku tohoto vína, aby byli zdraví. Pak se objevily mýty, že Saperavi Khashmi dokáže z těla odstranit radionuklidy a radioaktivní minerály i těžké kovy, takže by ho měl pít každý :)

Víno bylo mezi lidmi známé jako Saperavi Khashmi, a proto se mu při registraci PDO neříkalo Khashmi (jako ostatním PDO), ale Saperavi Khashmi. 

Když lidé z ministerstva zemědělství vytvářeli mapy Khashmi, přiřadili do nich poměrně velkou plochu, a to i těm místům, která nejsou pro pěstování Saperavi vhodná. A u Khashmi je velmi zajímavé, že i když je to velmi malá vesnice, jsou tam různé půdy a několik různých terroirů. Z nichž za nejlepší jsou považovány takzvané Karabulakhi a Tokebi.

Na předních etiketách každého vína je ručně psáno číslo. To znamená, že každá láhev má své jedinečné číslo. U lahví s kulatými a celými čísly je obvykle uveden i originální podpis vinaře. Na trhu s víny se to velmi osvědčilo. Spousta lidí sbírá vína s podpisy, proto se George rozhodl ve své tradici pokračovat i nadále. Který z Vás bude ten šťastlivec a víno s podpisem obdrží?:)

ARSY line - tvorba webových stránek a eshopů