Země dubu korkového

Aktuality

Země dubu korkového 24.2.2023

Země dubu korkového

Pokud si představíte Portugalsko, většině z vás se vybaví moře, dovolená, teplo nebo pláže. Milovníci vín si vzpomenou na víno. Ale ti praví znalci vín vědí, že Portugalsko je hlavním pěstitelem dubu korkového, ze kterého se vyrábí ty nejkvalitnější korky na světě. Pro strom jsou zde ideální podmínky a pěstuje se takřka všude, je stálezelený a neopadavý. Rostou na ploše cca 720 000 ha a vzniká zde 50 % světové produkce korku. 

Jako návštěvníka však plantáže mohou zarazit, protože vidí stromy bez kůry. Dub korkový má svoji výhodu, že jakmile z něj odborní pracovníci kůru odstraní, po čase se začne kůra znovu obnovovat. Stromy jsou staré až 200 let, v Portugalsku jsou chráněné ministerstvem zemědělství a pokácení zdravého stromu je trestné. 

Dobře „zralá“ kůra se sklízí po zhruba 25 letech po vysazení stromu, přičemž obvod kmene musí mít alespoň 70 cm a její obnovení trvá zhruba 9 let.

První kůra po prvním vyloupáním bývá často měkká a nepravidelná a používá se většinou jako izolační materiál, k výrobě podlah, ve farmaceutickém průmyslu nebo jako dekorace. Nejdříve až po 3. loupání (55 let) obsahuje ten nejkvalitnější korek určený právě do zátkového průmyslu.

Z jednoho stromu lze získat okolo 50 kg kůry. Čím je strom starší a větší (až 20 m), mohou získat až 500 kg kůry. Sklízí se na přelomu jara/léta, poté kůra musí zhruba půl roku schnout a následně se zbavuje mikrobů. Z výroby nezůstává žádný odpad.

Ve výsledné fázi musí být korek ohebný, lehký, stlačitelný, dobře těsnící a nesmí nepropustit vzduch. Je nehořlavý a vysoce odolný proti oděru. Všechny tyto vlastnosti vyplývají z jeho složení, jehož hlavní součástí je suberin (45 %). Suberin díky přítomnosti organických kyselin zabraňuje plynům a kapalinám proniknout do buněk korku a činí jej stlačitelným a pružným.

Druhy korků: korkové zátky s hlavou, aglomerované korkové zátky, přírodní korkové zátky, technické korkové zátky, kolmatované přírodní korkové zátky a zátky na šampaňské a šumivé víno

Nezapomínejme, že korek je přírodní látka a ani při jeho sklizni se nepoužívají žádné umělé prostředky. Jedná se tedy o čistě přírodní produkt bez jakýchkoli cizorodých prvků. Nelze jej vytvořit žádnými syntetickými postupy. To znamená, že je to velmi ekologický materiál, který neporušuje pravidla ochrany životního prostředí a vyhovuje příslušným specifikacím. V dnešním světě, kde odpady představují velký problém, přináší korek velké výhody, protože je recyklovatelný a také biologicky rozložitelný. Lze jej tedy používat opakovaně, takže je mimořádně šetrný k životnímu prostředí a pomáhá omezovat jeho znečištění. 

Mezi další země pěstující dub korkový patří Španělsko, Itálie, Francie.


ARSY line - tvorba webových stránek a eshopů