Naturální Patero.

Aktuality

Naturální Patero. 23.2.2022

Naturální Patero.

1. Dopřej čas vínu. Na rozdíl od vín konvenčních, která jsou ve většině případů skvělá ihned po otevření, naturální vína se dost často potřebují "srovnat". Víno po otevření ochutnej a pokud do tebe neklouže, nech ho na druhý den. Pokud klouže, výborně, ale když necháš něco i na druhý a třetí den, uvidíš, že nebudeš litovat.

2. Dopřej čas sobě. Nečekej, že se do naturálního vína zamiluješ na první doušek. Může to tak být, ale pokud patříš do skupiny vínomilů, kteří už mají něco "vypito", bude to pro tebe složitější.

3. Škatulkování zapovězeno. Bramboračka od maminky bude vždycky nejlepší. Byla totiž první. Chuťový konzervatismus je velká věc a rozbít ho je jako svlékat železnou košili. V zásadě se stane buď, že zjistíš, a) že potřebuješ "svoje víno", nebo b) že miluješ rozmanitost. Odměnou bude nekonečně široká paleta chutí odrážející charakter země, kde bylo víno vypěstováno. Není to prostě víno ve stylu typ kvasinek F678, Mega Purple, taniny v prášku a voilà, každý ročník chutná stejně.

4. Organoleptika zavři do skříně. Jíme očima, jasná věc. Ale byla to velká průmyslová fuška udělat z vína čirou lesklou tekutinu, kterou je možné v září sklidit a v listopadu pít.  Chceš-li přírodu, je potřeba pochopit, že jako tuk nese chuť v jídle, ve víně je nositelem chuti "bordel", který tam plave, dokud a) se neodfiltruje, b) si časem nesedne ke dnu sám, c) plave tam i nadále. 

5. Dopřej si vinnou polygamii. Mít rozpito více lahví vína najednou není zhýralost, ale dobrý zvyk protřelého vínomila. Tento způsob seznamování se s naturálními víny je vhodný také pro vínomily méně trpělivé.

ARSY line - tvorba webových stránek a eshopů