• Úvod
  • Aktuality
  • Proč si někteří nevybírají šampaňské, ale prosecco.
Proč si někteří nevybírají šampaňské, ale prosecco.

Aktuality

Proč si někteří nevybírají šampaňské, ale prosecco. 2.2.2022

Proč si někteří nevybírají šampaňské, ale prosecco.

Prodej italského vína prosecco raketově roste. Jaké je ale tajemství jeho šumivého a bublavého úspěchu?

Téměř 2 miliony fotografií na Instagramu jsou označeny #prosecco. Regály supermarketů a stránky e-shopů jsou plné lahví a „prosekárny“ propagují víno jako všestrannou pochoutku. Jeho úspěch však není spojen pouze s nízkou cenou.

„Cílovou skupinou tohoto vína jsou ženy," vysvětluje Vari Russell z Food Marketing Expert. „A mnoho žen miluje bublinky, protože bublinky jsou spojeny s luxusem a oslavami." A dodává: „podává se v tenkých, sofistikovaných sklenkách, je elegantní a působí prvotřídním dojmem“.

Pijeme ho na domácích večírcích, v barech, restauracích, na domácích setkáních. Prosecco se už stalo nedílnou součástí našich životů. Podle Richarda Gelsteada z marketingové výzkumné agentury Wine Intelligence je tento nápoj „fenoménem posledních několika let“. Mluvčí společnosti říká, že prosecco se stalo „zběsile oblíbeným“ u žen ve věku 20 až 30 let, které zveřejňují fotografie na sociálních sítích se sklenkami v ruce a bouchajícími zátkami.

Alex Windsor říká: "prosecco je mnohem levnější než šampaňské a jde lépe. Je to jednoduché pití, ale dává pocit elegance, se kterou bylo šampaňské vždy spojováno".

Nikdo ty lahve nevidí a nevěnuje jim velkou pozornost, takže pokud jste museli uspořádat nějakou akci, přechod od šampaňského k proseccu byl zcela bezbolestný. Pokud si nemůžete dovolit jet na dovolenou nebo povečeřet v restauraci, pak je myšlenka mini party s lahví šumivého vína, které je levné a chutné, velmi atraktivní.

Bude tato móda pro prosecco dlouhodobá? Nebo bude brzy zapomenuta, jako se to stalo u jeho kdysi módního protějšku, vína cava? Paul Creamer, který nakupuje víno pro birminghamské Loki Wines, říká, že kdysi oblíbené šumivé víno ze Španělska už není na pultech, protože po něm není poptávka.  "Problém je v tom, že o globální image šampaňského je pečlivě pečováno, což není případ cavy".  Víno cava je nyní více spojováno se starší generací - lidmi, kteří strávili svou první dovolenou ve Španělsku.

Kvalita cavy je ve skutečnosti vyšší než u prosecca. "Vzhledem ke způsobu výroby má toto víno vynikající chuť. Jeho perlení je více organické, a proto bublinky vydrží mnohem déle. A chutná lépe," poznamenává Paul Creamer.

Francouzské šampaňské, španělská cava a italské prosecco se vyrábí podobnou technologií. Existují však významné rozdíly, které tato vína odlišují.

Takzvaná „šampaňská metoda“ vyžaduje, aby toto víno bylo vyrobeno z hroznů vypěstovaných v oblasti Champagne a fermentováno v lahvích po dobu minimálně 15 měsíců. Podle „tradičního způsobu“ se víno cava vyrábí ze směsi vín a fermentuje po dobu devíti měsíců. A prosecco se vyrábí „italskou metodou Sharma“ – fermentací v ocelových kádích.

Cathy Matkin si myslí, že chutě se liší. „Pila jsem šampaňské, nechutnalo mi,“ přiznává. "Prosecco má ale rád každý. Je levné, lehké a můžete do něj přidat různé chutné doplňky, jako jsou sirupy," dodává.

Všestrannost prosecca jako samostatného nápoje i jako přísady do koktejlů ho činí ještě populárnějším. Místo toho, aby se stalo obětí nostalgie po minulosti, stalo se prosecco její součástí. Nyní se přidává do Aperol Squirt, koktejlu, který byl populární na konci 80. let a nyní se vrací do mnoha hospůdek a barů.

S ohledem na budoucnost nyní výrobci nabízejí dietní, veganská a organická vína. V prodeji jsou také sladkosti, svíčky, pěna do koupele s vůní prosecca. A dokonce i "pusekko" pro vaše chlupaté mazlíčky.

Proto stojí za myšlenku, zda móda pro prosecco může být pomíjivá. Nemyslíme si. Je to ego zvyšující samolibůstka bez dalších nákladů. Většina prosecca se dá snadno pít a skoro každému chutná. Prosecco zřejmě zůstane nadlouho, protože je již zakořeněno v alkoholových preferencích lidí.

Pravděpodobně je popularita prosecca vysvětlena kombinací různých faktorů - ziskovostí trhu, náročností současného života, ale i vjemů, které toto víno dává. A my věříme, že ve skutečnosti je vše mnohem jednodušší. Cena šampaňského nedává důvod, proč by méně solventní nejen ženy neměly pít prosecco.

 Záleží na vás, co preferujete: champagne, cavu nebo prosecco? Či snad sekt a frizzante? Nebo stále populárnější PET-NAT

ARSY line - tvorba webových stránek a eshopů