RSS

Blog

Cestování po Španělsku, zastávka šestá - poslední: Nodus
Na závěr naší cesty jsme museli zpřísnit náš plán a navštěvovali jsme dvě farmy denně. Za zmínku rozhodně stojí vinařství Bodegas Nodus. Jedná se o poměrně mladou farmu. Zakladatelem je Adolfo de las Heras Marin, který koupil v roce 1985 vinici Finca El Renegad. Na této vinici vyráběli běžná vína a dodávala hrozny do dalších vinařství. Na hlavní části vinic jsou pěstovány hrozny Bobal jedny z nejběžnější ve Španělsku. Velmi dobře si jsou vědomi, že pro komerční úspěch podniku potřebují jiný ekonomický model, než je běžné, aby zaujali spotřebitele. Adolfo přidal k odrůdě Bobal, méně typickou Ispanii, Merlot a Cabernet Sauvignon. Poté začal experimentovat s vínem, jeho cílem je vyrábět kvalitní víno pro prodej v lahvích.
Cestování po Španělsku, zastávka pátá: Finca Loranque
Farmy, které jsme se chystali osobně navštívit, nám dodávají ty nejlepších vína z naší nabídky, takže nás velmi zajímalo, jak vypadají ve skutečnosti. A musíme přiznat, že farmy jsou stejně skvělé jako jejich vína. Na rozdíl od předchozích vinařství je Finca Loranque rodinný podnik. Vlastníky jsou manželé, bývalý novináři. Vinice má rozlohu pouze 42 hektarů z 500 hektarů, které vlastní. Na španělské standardy vyrábí velmi málo vína pouze 130 000 lahví. Vysvětlili nám, že je to je kvůli kvótám na výrobu vína a evropské legislativě. Zbytek pozemků je osazen olivami, z nichž vyrábí organický olivový oleje. Jejich olej je výborný, to můžeme potvrdit z vlastní zkušenosti. I přes malou velikost vinic pěstují 4 odrůdy hroznů: Tempranillo, Shiraz, Cabernet Sauvignon a Merlot. Vinařství je velmi hezky upravené, přestože jsou budovy asi 200 let staré. Všechno je opravené, čisté a degustační místnosti jsou nejen funkční, designové ale i velmi vkusné.
Cestování po Španělsku, zastávka čtvrtá: Parra Jimenez
Druhý den po našem příjezdu jsme navštívili velmi zajímavou farmu Parra Jimenes. Toto vinařství je zajímavé hned z několika důvodů. Za prvé dělá vynikající vína, která jsou certifikována jako biodynamická. Za druhé vyrábí jemný sýr Manchego z nepasterizovaného mléka od vlastních ovcí vzácného Španělského plemene i sýr je certifikován DEMETER tedy biodynamický. Za třetí každý rok vypěstují 1000 tun biodynamického česneku. A za čtvrté pěstují lanýže, a to biodynamicky. Jedná se o plně biodynamickou společnost.
Cestování po Španělsku, zastávka třetí: EHD
Další zastávkou našeho výletu bylo vinařství EHD – jedni z našich dodavatelů. Nachází se v provincii La Mancha, mezi malými městy Socuellamos a Villarobledo, na horké, rovinaté pláni vyrábí skvělé, organické víno za velmi příznivou cenu. Zároveň vyrábí velké množství, asi 6 000 000 litrů! Jedná se o nádhernou farmu, tudíž si zaslouží, abychom vám o ní pověděli více.
Cestování po Španělsku, zastávka druhá: Campos Reales
Druhý den jsme navštívili "družstvo". Ve Španělsku je tato forma podnikání velmi běžná. Jedná se zpravidla o farmy, které kombinují malé pozemky jednotlivých vlastníků s velkými pozemky družstva. Družstvo, které bylo cílem naší návštěvy, není výjimkou - produkuje asi 1 000 000 litrů vína. Hlavní odrůdou v tomto družstvu je Tempranillo. V centru družstva jsou kanceláře a všechna výrobní zařízení. Každé družstvo je vedeno předsedou, se kterým jsme se potkali a získali nejen zajímavé informace, kupříkladu, že kromě Evropy je víno dodáváno i do Spojených států, Japonska a Číny, ale měli jsme možnost se projít po vinicích. Po poměrně dlouhé procházce jsme dorazili ke starému cca 300 let oslňujícímu bílému domu. Zde jsme se setkali s kurátorem a správcem vinic Antoniem - jak se ukázalo, velmi zajímavý člověk.
Portské - co jste možná nevěděli
Jaké víno lze nazývat "portské víno"? Jak se mezi sebou jednotlivá vína liší? Je potřeba je pít chlazené? V následujícím článku se pokusíme porozumět těmto otázkám. Valley Douro - rodiště portského vína Stejně jako jiná evropská vína je portské víno produktem z určité lokality. Jeho výroba je spojena s vinicemi portugalského údolí Douro a městem Porto. Evropská vína se tradičně nazývají podle lokality, kde se vinice nacházejí. Na první pohled to vypadá že přístav není pojmenován na počest údolí Douro, ale podle jména města, který se nachází asi 100 km od vinic. Faktem je, že město Porto ovlivnilo úspěch vína víc než místo původu sklizně. Valley Douro, neboli fenomenální krása, zůstala obtížně přístupná až do sedmdesátých let. Červená vína z oblasti Douro a Porto se přepravovala na plavidlech s plochým dnem, které je stále možné vidět v docích. Do konci sedmnáctého století bylo Porto ve středu významného vinařského střediska. Současně vznikl název "portské víno".
Cestování po Španělsku, zastávka první: Asensio Carcelén
Na přelomu července a srpna jsme si naplánovali cestu do Španělska za našimi partnery. Cílem naší cesty bylo blíže seznámit se jednotlivými vinařstvími, kteří nám dodávají organická vína. Konkrétně s metodou pěstování hroznů a technologií výroby vína. S vinaři jsme se nepotřebovali seznamovat, s těmi se setkáváme na výstavách vín po celý rok.
Seriál Paxton, díl třetí: Siřičitany ve víně
Důvodem, proč mají na etiketě uveden obsah siřičitanů je, že někteří lidé jsou velmi citliví na dioxid síry. Pokud víno obsahuje více než 10 mg/l, musí to být uvedeno na etiketě. Maximální povolený oxid siřičitý ve víně je 200 mg/l.
Víno jako investice
Investice do vína jsou už dávno stejně běžné jako sbírání mincí. Obvykle je cílem vlastní spotřeba. Ale vína lze použít i jako investici. Investování do vína představuje nákup vína za účelem jeho prodeje po nějakém často dlouhém čase, které je nezbytné pro výrazné zvýšení kvality vína, a v důsledku toho i samozřejmě růstu jeho ceny. V tomto článku se budeme snažit rozkrýt některé aspekty těchto investic.
Seriál Paxton, díl druhý: O vinařtví Paxton
David Paxton je jedním z nejúspěšnějších a nejuznávanějších viniculturistů v Austrálii. Začal úspěšné podnikání v oblasti výroby vína v roce 1979 ve světově uznávané oblasti McLaren Vale, Jižní Austrálie, kde vyrostl jako farmář. Od té doby nejen vyráběl ze svých vlastních hroznů vína pod značkou Paxton Wines, ale dodával prémiové hrozny nejvyšší australské kvality jako vinařům jako Penfolds a Wolf Blass, Two Hands, Molly Dooker a mnoho dalších, kteří vyrábějí některé z nejvíce oceňovaných australských vín na světě. David se podílel také na výsadbě a správě některých z nejprestižnějších vinic v Austrálii v údolí Barossa, údolí Yarra, od řeky Margaret až k Adelaide Hills pro nejlepší celosvětová vinařství více než 30 let.